Powiat Bieszczadzki - bieszczadzki.pl

top news mapa info mstr galp mult inwe inwe inwe
Baner E-usługi
75 rocznica Powstania Warszawskiego
Czwartek2019/08/01

„Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew”.

 „Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne - obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.
jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył”

 W dniu 1 sierpnia będziemy obchodzić kolejną rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego. Powstanie to stało się symbolem walki za Ojczyznę i wolność od totalitarnego zniewolenia. Ten zryw wolnościowy został zorganizowany przez Armię Krajową, która do walki w stolicy zwerbowała ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane zaledwie na kilka dni, powstanie trwało ponad dwa miesiące. W trakcie działań wojennych na terenie miasta żołnierze polscy podejmowali nierówną walkę z nazistowskim oprawcą.

Osobami, które brały udział w walkach byli bardzo często kilkunastoletni młodzieńcy. Powstańcy  prowadzili działania nie tylko na powierzchni ale też w kanałach zrujnowanego miasta dając tym samym przykład niezwykłego poświęcenia, również dla przyszłych polskich pokoleń.

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy". Takiemu bestialskiemu rozkazowi powstańcy stawiali czoła przez 63 dni prowadząc heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi.]

Działania na terenie Warszawy nie były narodowym samobójstwem lecz aktem heroizmu, niweczącym także sowieckie plany zdobycia wschodniej Europy. Stały się policzkiem wymierzonym okupantom. Powstanie mimo iż z punktu widzenia militarnego przegrane, stało się powodem chluby naszego narodu na wiele lat podnosząc ducha w społeczeństwie.

Pokolenie, które walczyło w czasie powstania było pokoleniem zupełnie wyjątkowym, także dlatego, że ci młodzi ludzie wcale nie chcieli być żołnierzami. Było to pokolenie aktywnych patriotów, ludzi którzy chcieli zmienić świat – chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami. I dopiero w sytuacji, w której historia zmusiła ich do tego, zostali żołnierzami – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski..

Wolność i nadzieja jutra. To co ja sam mogę zrobić dla mojego kraju ? W  jaki sposób mogę wspomóc moją lokalną społeczność ? Oto pytania jakie zostawili nam Powstańcy. Miedzy innymi o takie ideały jak Ojczyzna, polskość, prawdziwa wolność, podejmowali nierówną, śmiertelną walkę młodzi patrioci. Swoją przelaną krwią spisali dla nas współczesnych. testament.  

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Baner DOTACJE
Polecamy przeczytać
1
2
Baner zapisy na bezpłatne porady prawne
Baner inne bezpłatne porady - lista
Baner Transmisje online
Baner zamówienia publiczne
Baner Aplikacja mobilna
Baner Facebook
Baner Newsletter
Baner BIP
Baner Monitor Polski
Baner Dziennik ustaw Rzeczpospolitej Polskiej
Baner Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego
PL-BY-UA Strona Internetowa powstała ze środków UE
Strona internetowa powstała ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 - 2013 dzięki projektowi
pt. "Podniesienie dostępności Powiatu Bieszczadzkiego i rejonu Starosamborskiego poprzez zintegrowane działania w zakresie infrastruktury transportowej"
Niniejsza strona internetowa została opublikowana dzięki pomocy finansowej Uni Europejskiej.Wyłączną odpowiedzialność za jej zawartość ponosi Powiat Bieszczadzki
i w żaden sposób nie może być ona postrzegana, jako odzwierciedlenie poglądów Uni Europejskiej
Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych,
ul. Bełska 22, 38-700 Ustrzyki Dolne,

tel.centrala: +48 013/471 25 00
fax.: +48 013/471 10 73
e-mail.: adres e-mail
Powiat Bieszczadzki
/
NIP:6891189975
/
REGON:370439953
Starostwo
/
NIP:6891148887
/
REGON:370445505

Deklaracja dostępności