Mistrzostwa Polski Seniorów oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich

Utworzono: poniedziałek, 21 March 2016 08:29

Na Polanie Jakuszyckiej od 19.03.2016 - 24.03.2016 odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (czyli zawody w kategorii U-23 dla zawodników urodzonych w latach '95'94'93) w biegach narciarskich.

Łącznie nasi reprezentanci zdobyli w kategorii U-23 2 srebrne i 1 brązowy medal. Natomiast wśród seniorek indywidualnie 1 brązowy i srebrny w sztafecie 4 x 5 km oraz brązowy w team sprincie.

Podkarpaccy zawodnicy i zawodniczki w klasyfikacji Młodziezowych Mistrzostw Polski zdobyli łącznie 114,5 pkt, w tym 104 haliczanie.

marisz marcela

W ww. zawodach uczestniczyli zawodniczki i zawodnicy z województwa podkarpackiego. W pierwszym dniu Mistrzostw Polski (19.03) rozegrano konkurencje team sprinty.

Bardzo dobrze pobiegły nasze reprezentantki zdobywając brązowy medal.  Skład teamu stanowiły siostry Marciszówny Marcela i Izabela (MKS Halicz Ustrzyki Dolne).

W drugim dniu MP seniorów a jednocześnie w pierwszym Młodzieżowych Mistrzostw Polski rozegrano konkurencję sprint.

Rywalizacja w tej konkurencji  zakończyła się kolejnym sukcesem naszych zawodniczek. Brązowy medal wśród seniorek wywalczyła Marcela Marcisz - MKS Halicz Ustrzyki Dolne.

W Młodzieżowych Mistrzostwach Polski srebrny medal zdobyła Andżelika Szyszka a brązowy Kamila Kiedrowska - obie zawodniczki klubu MKS Halicz Ustrzyki Dolne.

Wśród zawodników srebrny medal zdobył Bril Dawid, do niedawna reprezentant MUKS Podkarpacie Jedlicze a obecnie KS AZS AWF KATOWICE. Na pozycji 8 uplasował się Pelczar Wojciech (MUKS Podkarpacie Jedlicze).

marisz 116   marcisz 2   marcisz 3

W kolejnym dniu Mistrzostw Polski Seniorów oraz Młodzieżowych Mistrzostw Polski w kategorii U-23 rozegrano biegi narciarskie stylem dowolnym.

W kategorii U-23 Szyszka Andżelika zdobyła srebrny medal na dystansie 5 km, natomiast Kiedrowska Kamila w tej samej konkurencji  przybiegła do mety z 5-tym  czasem (obie zawodniczki MKS Halicz Ustrzyki Dolne).

Wśród juniorów na dystansie 30 km zawodnik klubu MUKS Podkarpacie Jedlicze Bil Konrad ukończył rywaliczację na 4 miejscu, zawodnik MKS Halicz - Piergies Maciej uplasował się na pozycji 8.

Wśród seniorek Szyszka Andżelika zdobyła 5 miejsce na dystansie 15 km.

23 marca br. wszyskie panie rywalizowały w biegu na dystansie 5 km stylem klasycznym.

Wsród seniorek zwyciężyła Justyna Kowalczyk. Nasza reprezentanta Marcela Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne)  zajęła IV miejsce.

Nasze młodzieżówki na tym samym dystansie zajęły w grupie U-23 miejsca: IV Angelika Szyszka i V Kamila Kiedrowska (obie MKS Halicz Ustrzyki D.).

Sztafety czteroosobowe w konkurencjach kobiet i mężczyzn były ostatnim wydarzeniem jakuszyckich mistrzostw Polski 2016. Co ciekawe, w tym formacie drużynowych zawodów seniorów nie rozgrywano w naszym kraju od wielu lat, podobnie jak nie ma ich w programach OOM oraz MPJ.

Na starcie pojawiło się 5 sztafet kobiecych, które biegły na dystansie 5 km (2x klasyk, 2x łyżwa) i 8 ekip męskich, w których każdy z narciarzy biegał 7,5 km.

U pań sytuacja nie była zbyt dynamiczna, bo od początku do mety pewne złota wydawały się być narciarki LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany z Sylwią Jaśkowiec w składzie. Wspierana przez Weronikę Kaletę, Ulę Łętochę i Iwonę Piekarz sięgnęła po kolejny medal tej imprezy, sygnalizując, że kolejnej zimy będzie chciała wrócić do światowej czołówki. Do przetasowań na trasie dochodziło natomiast za ich plecami. Przez prawie cały czas na 2. pozycji biegły panie z MKS Halicz Ustrzyki Dolne, ale raz spadły nawet na 4. pozycję. Tę jednak udało się poprawić i na mecie zameldowały się z czasem o 2:22 gorszym niż liderki. Zażartą walkę o 3. miejsce ostatecznie wygrał UKS Rawa Siedlce.

Łącznie nasze zawodniczki zdobyły w kategorii U-23 2 srebrne i 1 brązowy medal. Natomiast wśród seniorek indywidualnie 1 brązowy i srebrny w stafecie oraz brązowy team sprincie.

Reprezentanci naszego województwa w klasyfikacji Młodziezowych Mistrzostw Polski zdobyli łącznie 114,5 pkt w tym haliczanie 104 pkt.